KAZABLANKA, MARAKEŞ, RABAT, TANGER, ŞAVŞAVAN, FEZ, MEKNES, ESSAOUIRA

" />
PORTAKAL ÇİÇEĞİ MEVSİMİ FAS

KAZABLANKA, MARAKEŞ, RABAT, TANGER, ŞAVŞAVAN, FEZ, MEKNES, ESSAOUIRA

Fas

Odalar

0 EURKişi Başı Fiyat

    Tennessee Williams, Samuel Beckett, Delacroix, Matisse, Yves Saint Laurent gibi dünyaca ünlü sanatçıların binlerce yıllık medinaların da, çöl  rüzgârının getirdiği portakal çiçeği kokusunu içlerine çekerek yaşadıkları büyüleyici ülke Fas...

NERELERİ GÖRECEĞİZ :

 

KAZABLANKA Atlas Okyanusunun dev dalgalarıyla boğuşan, beyaz liman kenti.

MARAKEŞ  Kervanların suyla buluştukları, palmiye ormanları ve yüzlerce yıllık duvarlarla çevrili medina.

RABAT Korsanların izlerini taşıyan Başkent. 

TANGER  Cebelitarık boğazının simgesi.

ŞAVŞAVAN - MAVİ ŞEHİR  Masmavi badanalı sokaklarıyla binlerce yıl gizli kalmış nazar boncuğu. 

FEZ  Endülüs'ün ilim merkezi. Medreseler alimler şehri.

ESSAOUIRA Argan ağaçlarının çevrelediği dünyanın en uç limanı.

MEKNES  Ortaçağın yönetim merkezi.

 

Tur Hakkında

 


 • EKSTRA TUR YOKTUR-TÜM GEZİLER FİYATA DAHİLDİR

 • TÜM ÖĞLE VE AKŞAM YEMEKLERİ FİYATA DAHİLDİR

 • GÜZEL VE KEYİFLİ BÖLGENİN KALİTELİ OTELLERİ SEÇİLMİŞTİR

 • MUTLAKA UĞRANMASI GEREKEN DÜNYACA MEŞHUR RESTAURANT VE MEKANLAR GEZİMİZE DAHİL EDİLMİŞTİR.

 • ÇOK ÖZEL REHBERLİK HİZMETLERİ.

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Gezi Rotamız

1.GÜN: İSTANBUL-CASABLANCA-RABAT
Saat 09:00’da İstanbul havalimanında THY 11:45 Kazablanka uçuşu için check-in Yerel saat ile 14:35’de varışımızı takiben başkent Rabat şehrine geçeceğiz.Endülüs döneminin yıldız şehirlerinden Rabat, Atlas okyanusunda hüküm sürmüş korsanların da önemli limanlarındandır… Fransız koloni döneminde başkent ilan edilmiş, döneminin en modern binaları ile süslenmiştir. Günümüz Fas Krallığının başkentidir. Şehre varır varmaz kolonyal dönemin izlerini taşıyan Mohammed V bulvarını görecek, Hasan II Kulesi ve Muhammed V Anıt Mezarını ziyaret edeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Rabat.

2.GÜN:  RABAT-TANCA
Rabat’ta sabah erkenden, Kraliyet Sarayı Meydanını ziyaret edeceğiz. Eski Rabat’ın mavi boyalı dar ara sokaklarında fotoğraf çekmeye doyamayacağız. Sale şehrine bakan, Bouregreg nehri ağzında kurulu kalede geleneksel nane çayı molası vereceğiz, yüzlerce yıllık bu mekân korsan hikayeleri ile yaşamaya devam ediyor… Ardından Fas’ın Kuzeyine yolculuğumuz. 3 saatlik bir yolculuk sonrası varacağımız Tanca’da önce öğle yemeği. Fas’ın Avrupa’ya en yakın şehri Tanca’nın sahillerinde Atlas Okyanusu ile Akdeniz birbirine karışmakta, sadece 14 km olan Cebelitarık Boğazı ile de Avrupa kıtasının komşusu. Atlas okyanusunun Akdeniz ile buluştuğu noktada kurulu Capspartel Deniz Fenerini, Mitolojik hikayelere konu olmuş Herkül mağarasını gezecek, Tanca şehrinin Socco adı verilen eski mahallelerinde dolaşacağız. Akşam yemeği ve konaklama Tanca.

3.GÜN: TANCA-MAVİ ŞEHİR CHEFCHAOUEN-FEZ
Sabah kahvaltısının ardından Mavi şehir Chefchaouen’a gidiyor olma sevinci ile yüzlerimiz gülecek. İç Ege bölgesini andıran özellikler barındıran bir coğrafyada unutulmuş hissiyatı veren Fas’ın nazar boncuğu Mavi Şehir Şafşavan’ı önce panoramik olarak görecek ardından yüzlerce yıllık mavi badanalı evlerin arasında eski şehir medineyi keşfedeceğiz. Ulucamii ve Kalesi ile ortaçağ kenti Şafşavan’ın Hammam meydanında Nane çayı, Ras El Ma ‘da fotoğraf molası vereceğiz. Öğleden sonra yapacağımız keyifli bir yolculuk ile Fez kentine ulaşacağız. Akşam yemeği ve konaklama Fez şehrinde.

 

4.GÜN: FEZ
Sabah kahvaltısının ardından Fez medinasını gezeceğiz. İşte Endülüs’ün kutsal bilim merkezlerinden Fez şehri. Sabah erkenden Borj tepesine çıkarak gezimize başlıyoruz. Günümüz Mellah Musevi Mahallesi ve Endülüs semti, Karavin camisi ve medresesi, Neccarin çeşmesi ve Attarin Medresesi ile devam ediyor. Binlerce yıllık geleneksel üretimin devam ettiği deri tabakhaneleri, Fez çarşı ve medinası da keşiflerimiz arasında olacak. Öğle yemeği, Fez sokaklarının birer birer keşfi. Akşam olunca otelimize mutlu mesut döneceğiz.

5.GÜN:  MEKNEZ-KASABLANKA-MARAKEŞ
Sabah kahvaltının ardından Meknez şehrine geçeceğiz. Tarihin efsane sultanlarından Mulay Ismail tarafından önce ordugah ve saray olarak inşa edilmiş ardından 16. Yüzyılın yeni başkenti olarak imar edilmiş Meknez şehrini göreceğiz. Kentte dünya üzerinde Doğu kültürünün en güzel şehir kapısı olarak bilinen Mansur Kapısı, Mulay Ismail türbesi ve eski şehir surları görülecek. Ardından Fas’ın en büyük şehri Kazablanka’ya gidiyoruz. Dünyaca meşhur Rick’s Cafe bizleri kendine çekecek. Beyaz şehir Kazablanka’yı gezmeye Birleşmiş Milletler Meydanı ve Muhammed V Bulvarı ile başlıyoruz. Hassan II Camii’ni ziyaret edeceğiz.. Atlas Okyanusu kıyılarındaki Corniche semti, ve gün batımı Sidi Abdurrahman adası manzarası, günün ilginç molası olacaktır. Ardından akşam saatlerinde Marakeş’e ulaşıyor ve otelimize yerleşiyoruz.

6.GÜN:  MARAKEŞ
Sabah kahvaltının ardından Marakeş’i keşfedeceğiz. Marakeş Medina turumuzda, 19. yüzyıl sadrazamlarının Marakeş Sarayını gezerken Fas tarihine dalacak, Endülüs tarzı ahşap ve mozaik süslemeleri keşfedeceğiz. İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Kutubiya Minaresini seyrettikten sonra, maceramız SUK adı verilen Marakeş kapalı çarşısının dar, ara sokaklarında devam edecek. Dünyaca ünlü bu labirentin tüm geleneksel köşelerini keşfedebilir, kumaşçılar, demirciler, deri tabakhaneleri, ahşap ustaları gibi ülkede mevcut nice el sanatlarının tüm örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı aktarlar sizi eğlendirecek duraklardan biri olabilir. Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı kabul edilen, bir dönem ikametgah olarak kullandığı, 20. yy başında Fransız ressam Majorel tarafından oluşturulan özel bahçeyi gezeceğiz.Günümüz, Afrika kıtasının en hareketli şehir meydanı Jma El Fna ile sonlanacak. Gerçek bir “Mucizeler Avlusu” diye adlandırabileceğimiz bu meydan UNESCO Milli Miraslar listesinde yer almaktadır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jma El Fena Meydanı için; kısaca “Açık Hava Tiyatrosu” diyebiliriz.

7.GÜN  MARAKEŞ-ESSAOUIRA
Atlas okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz şehri Essaouira’ya gidiyoruz. Marakeş’den uzaklaştıkça dünya üzerinde nadir bulunan Argan ağaçlarını görecek yol boyunca kurulan Argan yağı kooperatiflerini ziyaret edeceğiz. Unesco tarafından “Dünya Mirası” ilan edilen ve Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir, uçsuz bucaksız Atlas okyanusu kıyısında, bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Şehrin kalesi ve balıkçı limanı gezilecek, eski roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medinası keşfedilecektir. Medinanın gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar şehrin tarihi medinasında (sur içi) yaşamışlardır. 18.yy da avrupalı bir mimar tarafından yapılmış olan tarihi surlarından Atlas okyanusunun köpüklü dalgalarını seyretmek insanı büyüler (Jeremy Irons ve Patricia Kaas’ın Ladies and gentlemen filmindeki gibi). Kilometrelerce uzunluktaki kum plaj her sene uluslararası dalga sörfü yarışmalarına ev sahipliği yapar. Kilimler, yöreye has ağaç işi eşyalar,deri işlemeler, rengarenk tablolar; tarihi ve canlı çarşısındaki dükkanlarda alışveriş oldukça keyiflidir.

8.GÜN  MARAKEŞ - ISTANBUL
Sabah Marakeş şehrinde serbest zaman ardından Marakeş havalimanına transfer.

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz
 • ​​​​Türk Hava Yolları tarifeli seferleri ile; İstanbul-Casablanca gidiş ve Marakeş - Istanbul dönüş  uçak biletleri.

 • 7 Gece belirtilen otellerde konaklamlar ve kahvaltılar.

 • 6 adet çok özel seçilmiş öğle yemekleri.

 • Ricks Casablanca Filmi temalı öğle yemeği

 • Dar Moha Palais Fas Mutfağı özel akşam yemeği ve tadımı.

 • Marakeş geleneksel Chez Ali gecesi.

 • Marakeş Jad Mahal Gece Kulübü Akşam yemeği.

 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri.

 • Türkçe uzman rehberlik hizmetleri.

 • TURSAB zorunlu sehayat sigortası

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz
 • ​​​​​Yurt dışı çıkış harcı.

 • Tam kapsamlı seyahat sigortası.

 • Yemeklerde ve otelde alınan içecekler.

 • Özel harcama ve bahşişler. 

Buluşma Yeri ve Saati

İstanbul Havalimanı

Tura Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye’den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışında kullanıma açık olup olmadığını servis aldığınız GSM operatöründen kontrol ediniz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karara istinaden tüm uçuşlarda sıvı kısıtlamaları başlamıştır. Lütfen uçakta yanınıza alacağınız el bagajınızı bu kurallara göre hazırlayınız.

Gezi tarihinden önce sizlerle paylaşacağımız bilgiler doğrultusunda valizinizi hazırlayabilirsiniz. Seyahatiniz öncesi uçakda doldurulması gereken FAS giriş formlarını ve nasıl doldurulması gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Seyahatiniz süresince kullandığınız taşıtlar ve konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınıza emin olunuz.

Vize İşlemleri

T.C vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.

Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport yeterlidir.

Gümrük geçişlerinde / sınır kapılarında, pasaportunuza giriş-çıkış kaşesi basılabilmesi için, pasaportunuzda en az 2 sayfalık boş alan olması gerekmektedir.

Türk vatandaşı olmayan ya da kendisine ait farklı bir ülkenin pasaportunu kullanarak seyahat edecek  misafirlerimizin; seyahat edilecek ülkenin, kullanacakları pasaporta uyguladığı vize prosedürünü ilgili konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir, aksi halde doğacak sonuçlardan acentemiz sorumlu olmayacaktır.

Uyarılar:

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına ; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir,aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.