ÇÖLDE ÇAY RÜYA GİBİ BİR BALAYI…6 GECE 7 GÜN / TÜRK HAVA YOLLARI / MARAKEŞ VE SAHRA ÇÖLÜ

Fas

Odalar

3435.4 EURKişi Başı Fiyat

ÇÖLDE ÇAY

 

Marakeş ve Sahra Çölü

Türk Hava Yolları ISTANBUL-MARAKEŞ Direk Uçuşu

 

Tur Hakkında

Size özel hazırladığımız, yıllar geçse de unutulmayacak çok özel anılar yaşayacağınız balayı seyahati. 

 

Ayrıca ; Arzu ederseniz farklı oteller, restoran rezervasyonları, küçük sürprizler ile muhteşem bir seyahat planlayabiliriz...

  Çölde Çay

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Gezi Rotamız

1.Gün İstanbul-Marakeş

Bagaj ve check-in işlemlerinin ardından Türk Havayolları'nın seferi ile Marakeş’e hareket.

Yerel saat ile 15:05'de varışımızı takiben havalimanında özel araç ve yetkilimiz sizleri karşılayacak ve otelinize ulaştıracaktır.

Akşamüzeri Jma EL Fna meydanında dolaşabilir, Fas mutfağının ilginç lezzetlerini tadabilirsiniz.

Sizlere önereceğimiz çok özel restoran ve kulüpleri deneyimleyebilirsiniz.

2.Gün Marakeş

Sabah uyandırma ve kahvaltının ardından ayarlayacağımız İngilizce ya da Flamanca bilen bir lokal rehber eşliğinde Marakeş Medinasını keşfedebilirsiniz.

MARAKEŞ TURU SIRASINDA REHBERİMİZ İLE GEZEBİLECEĞİNİZ MEKANLAR: 

İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresini seyrettikten sonra önerdiğimiz rota;

Mellah Musevi Mahallesi.

Demirciler Çarşısı

Bahia Sarayı 

Dar Si Said Konağı ve Müzesi 

Ben Yussef Medresesi

Daha sonra maceramız SOUK adı verilen Marakeş kapalı çarşısının dar ara sokaklarında devam edecek.

Dünyaca ünlü bu labirentin tüm geleneksel köşelerini keşfedebilir, kumaşçılar, demirciler, deri tabakhaneleri, ahşap ustaları gibi ülkede mevcut nice el sanatlarının tüm örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı aktarlar sizi eğlendirecek duraklardan biri olabilir. Günümüz, Afrika kıtasının en hareketli şehir meydanı Jma El Fna ile sonlanacak. Gerçek bir “Mucizeler Avlusu” diye adlandırabileceğimiz bu meydan UNESCO Milli Miraslar listesinde yer almaktadır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jma el Fna için kısaca “Açık Hava Tiyatrosu” diyebiliriz.

3.Gün Marakeş-Uarzazat (Ouarzazate) – Zagora

Sabah kahvaltısının ardından, sizi bekleyen özel aracınız ve şöförünüz ile Atlas dağlarına doğru yola çıkıyorsunuz. 

Yolunuzun üzerinde Afrika’nın en yüksek dağ geçişi olan tarihi Tizin Tişka geçidinde ve inanılmaz doğal güzelliklere sahip kanyon, vadiler ve egzotik vahalar içerisinde fotoğraf molaları vererek harika anılar biriktireceksiniz. Öğleden sonra Zagora şehrine ulaşacaksınız...

Afrika’nın en iyisi diye söylenen, büyük ve pahalı hurmaları ile meşhur bu Sahara kentinden güneşin batışına tanıklık etmek üzere M’hamid kum tepelerine geçiyoruz. 

Bernardo Bertolucci'nin Paul Bowles'in 1949 tarihli  romanından rapsodik bir yorumla uyarladığı "The Sheltering Sky" ya da "Çölde Çay", adlı büyüleyici filmden karelere tanık olacaksınız. Kültürler arası keşif ve manevi yolculuk temalarını sinemaya zarif bir şekilde aktaran filmin dekoru uçsuz bucaksız Sahra çölünü soluyacaksınız. 

Güneşin batışı ile oluşacak derin sessizlik sonrası, yaşayacağımız bu deneyimin ardından otelimize döneceğiz.

Akşam yemeğini otelde alacaksınız.

4.Gün Zagora-Tamgrut-Agdz-Uarzazat

Sabah erken saatte Zagora bölgesinde 11. Yüzyılda kurulan zaviye ile dini bir merkeze dönüşen. Ahmed Ali Ansari’nin çölde bir vaha olarak oluşturduğu kütüphane ve ilim merkezinden geriye kalanları göreceğiz. Mohammed ibn Nasir’ın izinde Nasiriyya olarak ünlenen köy, Sahra çölünün bir dini merkezi olmasının yanında binlerce yıl değişmeyen teknik ve muhteviyat ile hazırlanan çömlekleri ilede meşhurdur.

Draa vadisinin hurma ağaçları ile süslü vahalarından geçerek Agdz köyünde mola vererek Ouarzazat şehrine varacaksınız. Burada Kasbah ve Atlas film stüdyolarını gezebilirsiniz, Asteriks, Spy Game, Babel, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thrones vb. filmlerin doğaya terk edilmiş dekorları sizleri şaşırtacak ve harika fotoğraflar çekeceksiniz...

 Günü Ouarzazate şehrinde yer alan otelinizde son bulacak... Akşam yemeğini otelde alacaksınız.

5.Gün Uarzazat-Marakeş

Sabah kahvaltının ardından UNESCO’nun Dünya Koruma Mirası Listesi’nde bulunan Aid Ben Haddu köyünü keşfedin.

Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi filmlere mekan olmuş, bin yıllık geçmişi ile dünyanın et etkileyici yerleşimlerinden birisi olan bu köy ziyaretinin ardından , Marakeş'e doğru yola çıkacaksınız. Öğlen saatlerinde varacağımız Marakeş’de hareketli sokakların keyfini çıkarabilirsiniz.

6.Gün Marakeş-Essaouira-Marakeş

Özel aracımız ile Essaouira ‘yı gezmeye gidiyoruz.

ESSAOUIRA VE ARGAN TURU: Atlas okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz şehri Essaouira'ya gidiyoruz. Marakeş’den uzaklaştıkça dünya üzerinde nadir bulunan Argan ağaçlarını görecek yol boyunca kurulan Argan yağı kooperatiflerini ziyaret edeceksiniz . Unesco tarafından “Dünya Mirası” ilan edilen ve Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir, uçsuz bucaksız Atlas okyanusu kıyısında, bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Şehrin kalesi ve balıkçı limanı gezilecek, eski roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medinası keşfedilecektir. Medinanın gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar şehrin tarihi medinasında (sur içi) yaşamışlardır. 18.yy da avrupalı bir mimar tarafından yapılmış olan tarihi surlarından Atlas okyanusunun köpüklü dalgalarını seyretmek insanı büyüler (Jeremy Irons ve Patricia Kaas’ın Ladies and gentlemen filmindeki gibi).  Kilometrelerce uzunluktaki kum plaj her sene uluslararası dalga sörfü yarışmalarına ev sahipliği yapar. Kilimler, yöreye has ağaç işi eşyalar,deri işlemeler, rengarenk tablolar; tarihi ve canlı çarşısındaki dükkanlarda alışveriş oldukça keyiflidir.

Gezi sonrası Essaouira’dan ayrılacak ve Marakeş'e döneceksiniz...

7.Gün Marakeş-İstanbul

Sabah erken saatte uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından uçuş saatine kadar Marakeşi gezmeye devam edebilirsiniz. Saat 13:30’da sizleri otelinizden alarak havalimanına götüreceğiz.

Uçuş işlemlerinin ardından saat 16:05’de hareket edecek THY uçağı ile İstanbul’a ulaşacaksınız.

İstanbul’a varış saatimiz : 23.05 ‘dir.

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz
  • Şehir Merkezi otellerde 6 gece konaklama ve kahvaltı.

  • Sahara bölgesinde 2 adet akşam yemeği.

  • Şehirlerarası ve geliş/dönüş transferlerinde özel araç, özel şöför.

  • Programda yer alan 2 gece 3 gün süren Sahara Turu ve Essaouira gezileri.

  • Marakeş şehrinde lokal rehberlik ücreti.

  • Fas ve İstanbul ofisimizin asistansı.

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz
  • Yurt dışı çıkış harcı.

  • Tam kapsamlı seyahat sigortası

  • Yemeklerde ve otelde alınan içecekler.

  • Özel harcama ve bahşişler.

Buluşma Yeri ve Saati

İstanbul Atatürk Havalimanı

Tura Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fas Giriş Prosedürleri

• Aşı olunmamış ise gidişten en geç 48 saat önce alınmış negatif PCR testi (İngilizce, Arapça veya Fransızca) gereklidir.

• Çift doz aşı olmuş iseniz ve üzerinden 14 gün geçmiş ise aşı kartı ibrazı ile PCR testi zorunlu değildir.

• Geçerli Aşılar  : Sinovac, Biontech, Pfizer, Astrazeneca

• Halk sağlığı yolcu formu varıştan önce doldurulmalıdır.

• Türkiye’ye dönüşte aşısız misafirler için negative PCR test yaptırmaları gereklidir. Çift doz aşı olmuş ve üzerinden 14 gün geçmiş olan aşı kartlarını ibraz etmeleri durumunda Türkiye'ye girişlerinde test gerekliliklerinden muaftır.

 

Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye’den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışında kullanıma açık olup olmadığını servis aldığınız GSM operatöründen kontrol ediniz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karara istinaden tüm uçuşlarda sıvı kısıtlamaları başlamıştır. Lütfen uçakta yanınıza alacağınız el bagajınızı bu kurallara göre hazırlayınız.

Gezi tarihinden önce sizlerle paylaşacağımız bilgiler doğrultusunda valizinizi hazırlayabilirsiniz. Seyahatiniz öncesi uçakda doldurulması gereken FAS giriş formlarını ve nasıl doldurulması gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Seyahatiniz süresince kullandığınız taşıtlar ve konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınıza emin olunuz.

Vize İşlemleri

T.C vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.

Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport yeterlidir.
Gümrük geçişlerinde / sınır kapılarında, pasaportunuza giriş-çıkış kaşesi basılabilmesi için, pasaportunuzda en az 2 sayfalık boş alan olması gerekmektedir.
Türk vatandaşı olmayan ya da kendisine ait farklı bir ülkenin pasaportunu kullanarak seyahat edecek  misafirlerimizin; seyahat edilecek ülkenin, kullanacakları pasaporta uyguladığı vize prosedürünü ilgili konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir, aksi halde doğacak sonuçlardan acentemiz sorumlu olmayacaktır.

Uyarılar:

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına ; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir,aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.