BÜYÜK FAS

Fas

Odalar

0 EURKişi Başı Fiyat

Afrika'nın en kuzeyinde ve en batısında yer alan Fas. Cebelitarık Boğazı kıyısında hem Akdeniz hem de Atlas okyanusuna kıyıları olan hem dağlık ve ormanlık hem de çöllerle kaplı masalsı bir ülkedir. 

 

Tur Hakkında

Bu  özel turumuzda Fas Krallığı'nı güneyden kuzeye; Dağlarından çöllerine kadar gezecek. Ülkenim dünyaca ünlü dergilere kapak olmuş noktalarını gezecek tanıyacağız.

 • Cebelitarık Boğazı
 • Mavi Şehir
 • Sahra Çölü
 • Fez Medinesi
 • Marakeş Çarşıları
 • Casablanca Camii

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Gezi Rotamız

1.Gün İstanbul-Kazablanka
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali RAM kontuarı önünde saat 17:00’de buluşma. Bagaj ve check-in işlemlerinin ardından Fas Kraliyet Havayolları'nın AT911 sayılı seferi ile saat 19:40'de Kazablanka'ya hareket. Yerel saat ile 22:45'de varışımızı takiben otelimize transfer. Kazablanka otelimizde bizleri bekleyen büyük yolculuk için geceyi dinlenerek geçirebilirsiniz.
2.Gün Kazablanka-Rabat-Tanca
Sabah erkenden uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından yola çıkıyoruz. Önce ülkenin başkenti Rabat şehrini keşfediyoruz. Afrika kıtasından Endülüs İspanya’sına yapılan seferler için bir askeri üs olarak kurulan Rabat bir dönem korsanların hüküm sürdüğü bir kaleye dönüşmüştür. Fransız koloni döneminde başkent ilan edilmiş döneminin en modern binaları ile süslenmiştir. Günümüzde de Fas Krallığının başkentidir. Şehirde yapılacak panoramik gezinin ardından Hasan II Kulesi ve Muhammed V Anıt Mezarı, Kraliyet Sarayı Meydanı ziyaret edilecektir. Sale şehrine bakan, Bouregreg nehri ağzında kurulu kale’de geleneksel nane çayı molası verilecektir.
Öğleden sonra yapacağımız keyifli bir yolculuk ile Cebelitarık boğazına ulaşıyoruz. Tanca şehri medinesi ve Atlas okyanusundan Akdenize giriş yapan gemileri yüzyıllardır yönlendiren meşhur CAPSPARTEL deniz fenerini gezdikten sonra otelimize yerleşiyoruz.
3.Gün Tanca-Chefchouen-Fez
Sabah kahvaltısı sonrası son yıllarda dünyayı sarsan Mavi şehir Chechouen'ı görmek üzere yola çıkıyoruz. Şehrin masmavi sokaklarında yapacağımız yürüyüş sonrası yolumuz Fez şehrine devam ediyor. Yolumuzun üzerinde yer alan meşhur BAB MANSUR kapısında verilecek molanın ardından misafirlerimiz otellerine yerleşecekler.
4.Gün Fez
Endülüs’ün kutsal bilim merkezlerinden Fez şehrini gezmeye sabah erkenden Borj tepesine çıkarak başlıyoruz. Fez şehri hakkında bilgi alıyor şehir manzarasını seyrediyoruz. Günümüz Mellah Musevi Mahallesi ve Endülüs semti, Karavin camisi ve medresesi, Neccarin çeşmesi ve Attarin Medresesi ile devam ediyor. Öğle’den sonra binlerce yıllık geleneksel üretimin devam ettiği deri tabakhaneleri, Fez çarşı ve medinası keşfedilecektir.
5.Gün Fez-Ifran-Merzuga Sahra Çölü
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Erfud'a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Ifran'da mola veriyoruz. Deniz seviyesinden 1600 metre yüksekte kurulmuş çam, sedir ve meşe ormanları ile çevrili olan kent, Fransız Alp mimarisi ile dikkat çekmektedir. Tüm gün muhteşem manzaralar eşliğinde çölün sınırlarına Fransız lejyonerleri tarafından kurulmuş kent, Erfud'a doğru yolculuk yapıyoruz.
Sahra Çölü'nün Kapısı adıyla bilinen Erfud'da otelimize yerleşeceğiz.Ardından misafirlerimiz 4x4 ler ile yapacağımız Sahra Kum tepeleri turumuza katılacaklar ve güneşin batışını Sahra çölünde karşılayacaklar.
6.Gün Merzuga Sahra Çölü-Tingrir-Uarzazat
Sabah erken saatte güneşin doğuşu ile Uarzazat'a doğru yola çıkıyoruz. Atlas Dağları'nın eteğinden yapacağımız yolculuk palmiye ormanları ile süslü Draa Vadisi üzerinden devam edecek. Yolumuzun üzerinden muhteşem yapısı ile insanları büyüleyen Tingrir şehrini göreceğiz. UARZAZAT şehrine varışımızı takiben  otelimize yerleşeceğiz.
7.Gün Uarzazat-Aid Ben Haddu-Marakeş
UNESCO’nun Dünya Koruma Mirası Listesi’nde bulunan Aid Ben Haddu köyünü keşfedeceğiz. Çölde Çay, Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi filmlere mekan olmuş, bin yıllık geçmişi ile dünyanın et etkileyici yerleşimlerinden birisi olan bu köy ziyaretimizin ardından Atlas Corporation Film stüdyolarına gireceğiz. Asteriks, Spy Game, Babel, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thrones vb. filmlerin doğaya terk edilmiş dekorları bizleri şaşırtacak. Öğleden sonra, Marakeş'e doğru yola çıkıyoruz. Atlas Dağları'nı tırmanarak gerçekleştireceğimiz bu yolculukta 2660 metrede bulunan Tichka Tepesi'nde mola vererek, insanı büyüleyen manzarayı seyredeceğiz. Öğleden sonra varacağımız Marakeş şehrinde 
8.Gün Marakeş 
Marakeş turumuzda, 19. yüzyıl sadrazamlarının Marakeş Sarayını gezerken Fas tarihine dalacak, Endülüs tarzı ahşap ve mozaik süslemeleri keşfedeceğiz. İspano Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresini seyrettikten sonra, maceramız SOUK adı verilen Marakeş kapalı çarşısının dar ara sokaklarında devam edecek. Dünyaca ünlü bu labirentin tüm geleneksel köşelerini keşfedebilir, kumaşçılar, demirciler, deri tabakhaneleri, ahşap ustaları gibi ülkede mevcut nice el sanatlarının tüm örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı aktarlar sizi eğlendirecek duraklardan biri olabilir. Günümüz, Afrika kıtasının en hareketli şehir meydanı Jma El Fna ile sonlanacak. Gerçek bir “Mucizeler Avlusu” diye adlandırabileceğimiz bu meydan UNESCO Milli Miraslar listesinde yer almaktadır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jma el Fna için kısaca “Açık Hava Tiyatrosu” diyebiliriz.
9.Gün Marakeş-Kazablanka
Sabah Kazablanka şehrine geçiyor ve seyahatimizin son gününü Atlas okyanusu kıyısında yapacağımız Nane çayı keyfi ve Casablanca şehrinin ilginç köşelerini keşfederek geçiriyoruz. meşhur II. Hasan Camii'ni ziyaret ediyor ve Casablanca otelimizde konaklıyoruz.
10.Gün Kazablanka-İstanbul 
Sabah kahvaltısı sonrası istanbul uçağına binmek üzere havalimanına gidiyoruz. 4 buçuk saatlik uçuşumuz sonrası İstanbul Atatürk Hava Limanına varıyoruz... 

 

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz
 • Fas Kraliyet Hava Yolları tarifeli seferleri ile; İstanbul-Casablanca gidiş geliş uçak biletleri.
 • 9 Gece belirtilen otellerde konaklamlar akşam yemekleri ve kahvaltılar.
 • Marakeş geleneksel Chez Ali gecesi.
 • Casablanca Ricks Akşam Yemeği.
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri.
 • Türkçe uzman rehberlik hizmetleri.
 • Zorunlu Tursab Seyahat Sigortası

HOTELLER:
IDOU ANFA 4* CASABLANCA
ATLAS RIF 4* TANGER
BARCELO 4* FEZ
XALUCA 4* ERFOUD
DAR CHAMAA 3* OUARZAZATE
WAZO HOTEL 4* MARRAKECH

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz
 • Yurt dışı çıkış harcı.
 • Tam kapsamlı seyahat sigortası.
 • Yemeklerde ve otelde alınan içecekler.
 • Özel harcama ve bahşişler. 
Buluşma Yeri ve Saati

Atatürk Havalimanı 

Tura Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye’den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışında kullanıma açık olup olmadığını servis aldığınız GSM operatöründen kontrol ediniz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karara istinaden tüm uçuşlarda sıvı kısıtlamaları başlamıştır. Lütfen uçakta yanınıza alacağınız el bagajınızı bu kurallara göre hazırlayınız.

Gezi tarihinden önce sizlerle paylaşacağımız bilgiler doğrultusunda valizinizi hazırlayabilirsiniz. Seyahatiniz öncesi uçakda doldurulması gereken FAS giriş formlarını ve nasıl doldurulması gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Seyahatiniz süresince kullandığınız taşıtlar ve konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınıza emin olunuz.

Vize İşlemleri

T.C vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.

Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport yeterlidir.

Gümrük geçişlerinde / sınır kapılarında, pasaportunuza giriş-çıkış kaşesi basılabilmesi için, pasaportunuzda en az 2 sayfalık boş alan olması gerekmektedir.

Türk vatandaşı olmayan ya da kendisine ait farklı bir ülkenin pasaportunu kullanarak seyahat edecek  misafirlerimizin; seyahat edilecek ülkenin, kullanacakları pasaporta uyguladığı vize prosedürünü ilgili konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir, aksi halde doğacak sonuçlardan acentemiz sorumlu olmayacaktır.

Uyarılar:

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına ; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir,aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.